Fakty i mity o botoksie: marzysz o poprawie wyglądu, ale trudno Ci zdecydować się na coś konkretnego? A może wiesz już co chcesz zmienić w swoim wyglądzie, tylko nie wiesz jeszcze w jaki sposób? Martwi Cię słaba kondycja Twojej skóry, szary koloryt, zmarszczki, niedoskonałości, których wcześniej nie było? Chcesz wyglądać młodziej? Aby spełnić marzenia o młodym i zdrowym wyglądzie należy sięgnąć po dobrodziejstwo, jakim jest medycyna estetyczna.
Zabiegi medycyny estetycznej w M-Estetica stosowane na twarz to cały zestaw środków wygładzających, ujędrniających i poprawiających jakość skóry. Są wśród nich takie, które szczególnie dobrze odmładzają oraz upiększają twarz.
Do tych zabiegów należą przede wszystkim botoks, mezoterapia, kwas hialuronowy, Cosmelan oraz nici liftingujące. Zabiegi medycyny estetycznej na twarz poprawiają, pozwalają modelować kontur twarzy i redukować przebarwienia. Zwykle nie wymagają wcześniejszego przygotowania skóry ani stosowania znieczulenia. Zdarza się, że po wykonaniu zabiegu może wystąpić obrzęk, zasinienie lub zaczerwienienie skóry.
Efekty wykonanych zabiegów medycyny estetycznej nie są trwałe, działanie zastosowanych substancji ustępuje, a nici liftingujące wchłaniają się. Zwykle zabiegi należy wykonywać w seriach, co niestety podnosi ich koszt. Mimo to, coraz więcej osób decyduje się na tego typu zabiegi medycyny estetycznej, aby czuć się lepiej, a przede wszystkim młodziej.
Co to jest botoks i jak się go wykorzystuje?
Botoks nie jest niczym innym jak toksyną botulinową, która wpływa blokująco na połączenia nerwowo – mięśniowe, powodując ich rozluźnienie. Uniemożliwia to kurczenie się mięśni, czyli wygładza zmarszczki mimiczne. Ceny oscylują w granicach pięćset do tysiąca złotych w zależności od miejsca na twarzy, które jest ostrzykiwane.
Botoks wykorzystuje się do redukcji zmarszczek górnej części twarzy, chociażby poprzecznej czoła, kurzych łapek, lwiej zmarszczki. Innymi, mnie popularnym zastosowaniami toksyny botulinowej są między innymi wyszczuplanie twarzy, unoszenie kącików ust, usuwanie uśmiechu dziąsłowego, pręgi na szyi, powiększanie oczu, leczenie bruksizmu, czyli zgrzytania zębami, a także migreny oraz nadpotliwości. Efekt uzyskuje się dzięki wstrzyknięciu niewielkiej ilości toksyny botulinowej w wybrane miejsce na twarzy. Zabieg wykonywany jest bez znieczulenia, a jego efekt utrzymuje się przez okres czterech miesięcy. W miejscu wstrzyknięcia może pojawić się ślad, jak po ugryzieniu komara oraz niewielki siniak. Wszystko to bardzo szybko znika.
Zabiegi kosmetyczne z wykorzystaniem botoksu są zabiegami medycznymi, dlatego też po ich wykonaniu pacjent powinien przestrzegać pewnych zasad i zaleceń lekarza.
Fakty i mity o botoksie – zestawienie
Botoks, znany również jako toksyna botulinowa, jest popularnym zabiegiem kosmetycznym, ale wokół niego narosło wiele mitów. Faktem jest, że botoks skutecznie redukuje zmarszczki mimiczne poprzez tymczasowe osłabienie mięśni twarzy. Zabieg jest bezpieczny, gdy jest wykonywany przez wykwalifikowanego specjalistę, co obala mit, że botoks zawsze prowadzi do sztucznego wyglądu twarzy. W rzeczywistości, umiejętnie wykonany botoks może dać naturalne efekty. Kolejny mit dotyczy wieku, w którym można zacząć stosować botoks. Chociaż często kojarzony jest z osobami w średnim wieku, coraz częściej sięgają po niego osoby młodsze, jako sposób na profilaktykę powstawania zmarszczek. Ważne jest, aby pamiętać, że efekty botoksu są tymczasowe i zabieg należy powtarzać co kilka miesięcy. Ponadto, botoks nie jest rozwiązaniem na wszystkie problemy skórne. Skutecznie radzi sobie ze zmarszczkami mimicznymi, ale nie zastąpi innych zabiegów kosmetycznych, takich jak wypełnianie bruzd czy lifting. Ostatecznie, botoks to bezpieczna i skuteczna metoda redukcji zmarszczek, jeśli jest stosowany odpowiedzialnie i pod kontrolą specjalistów.
Jak się zachowywać po zabiegu z botoksem?
Bezpośrednio po zabiegu skóra jest lekko zaróżowiona, to jednak nie stanowi przeciwwskazań do wykonania makijażu. W ciągu czterech godzin po zabiegu nie zaleca się intensywnego wysiłku fizycznego, chociażby wizyty na siłowni, czy uprawiania fitness, wykonywania masażu miejsc poddawanych zabiegowi ostrzykiwania botoksem, wykonywania innych zabiegów okolic leczonego obszaru, podgrzewania miejsc po zabiegu, na przykład w solarium.
Nie należy się również długotrwale schylać, czy kłaść się spać, bezpośrednio po wykonanej procedurze. Ponadto zabrania się uciskania leczonego obszaru, picia alkoholu, czy zażywania substancji przyspieszających krążenie krwi. Podanie toksyny botulinowej niesie za sobą ryzyko działań niepożądanych, jak to bywa w każdym przypadku stosowania leku, jednak jego skutki mają charakter przemijający i szybko ustępują. Do poważniejszych z nich należą opadanie powieki górnej oraz suchość gałki ocznej, powstawanie obrzęków i worków pod oczami. Pacjenci posiadający nadmiar skóry na powiekach górnych mogą odczuwać dyskomfort wiążący się z zablokowaniem możliwości unoszenia brwi, przemęczeniem oczu oraz zawężeniem pola widzenia. W takiej sytuacji warto rozważyć możliwość zabiegu plastyki powiek.
Polecamy w Warszawie:
- usuwanie zmian skornych Warszawa https://www.m-estetica.pl/zabieg/Chirurgiczne-usuwanie-zmian-skornych
Jak długo działa botoks?
Czas działania preparatu uzależniony jest głównie od cech osobniczych, zachowania się po zabiegu oraz prowadzonego trybu życia. Im szybszy metabolizm, tym krótszy efekt działania botoksu. Również wraz z upływem lat, a tym samym z wiekiem oraz z częstotliwością podawania toksyny botulinowej, czas jej działania może ulec skróceniu. Dzieje się tak za sprawą wytwarzania przeciwciał w organizmie pacjenta, które powodują szybszą eliminację botuliny z organizmu. Aby temu przeciwdziałać specjaliści zalecają podawanie minimalnej ilości preparatu, potrzebną do otrzymania efektu, wykonywanie zabiegu jak najrzadziej i w żadnym wypadku nie dostrzykiwanie go pomiędzy zabiegami.
Mówiąc o zabiegach medycyny estetycznej warto też wspomnieć o hicie ostatnich sezonów, mianowicie o zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego, czyli substancji, która jest wyodrębniana z krwi własnej pacjenta https://www.aroxmedia.pl/wampirzy-lifting-korzysci-z-zastosowania-osocza-bogatoplytkowego. Następnie za pomocą igły, przy wykonaniu wielu delikatnych, ale różnej głębokości nakłuć, jest ona wprowadzana pod skórę. Działanie to pobudza tkanki do regeneracji, wspomaga produkcję kolagenu oraz rozwija naczynia krwionośne. Przeprowadzenie tego typu zabiegu w obrębie twarzy sprawia, że cera staje się odświeżona, promienna, wypoczęta, pełna blasku i elastyczna, ponadto istniejące zmarszczki i niedoskonałości ulegają redukcji. Zabieg ten może być stosowany także na okolice dłoni, szyi oraz dekoltu.